Pociťujem svrbenie a pálenie v pošve, aj okolo konečníka. Čo treba preliečiť?

Zodpovedané
8. mar 2023

Dobrý deň,

minulý rok som musela brať v priebehu 8 mesiacov 4x antibiotiká. Asi v polovici augusta ma začalo svrbieť v pošve. Myslela som si, že je to klasická mykóza. To ma prakticky neprešlo do dnešného dňa. Pridalo sa pálenie. Najprv to bol hustý biely výtok, prípadne vodnatý (bez tvarohovitej konzistencie). Kvasinky sú vždy negatívne, čo vyšlo - lactobacillus sp. produkujúci h202, stafylokok, ojedinele E.coli. Predtým aj enerokok, no ten už v poslednom náleze nebol.

Aktuálne mám pocit suchosti pošvy, výtok ak nejaký vôbec je, tak ružový/hnedý/krvavý. Vymenila som aj gynekológa. Výsledky z krvi na kvasinky - negatívne, okrem protilátok Candida Albicans iGg pozitívne. Pociťujem stále svrbenie, pálenie v pošve, aj okolo konečníka po celej "sliznici" na zadku.

Čo treba podľa Vás liečiť?

Budú to tie baktérie?

Antibiotikám by som sa už rada vyhla. Prakticky mi všetko potlačí príznaky, rôzne čípky aj antimykotiká, nič ich však nelieči. Svrbenie a pálenie mám od augusta nepretržite. Raz som mala pocit, že to prešlo - v decembri, keď som mala predpísaný Xorimax od svojej obvodnej lekárky.

Ďakujem

Dobrý deň,

skúsila by som nasadenie Pimafucortu.

Prípadne konzultovať dermatológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník