Prečo ma bolí prsník?

Zodpovedané
28. júl 2021

Dobrý deň,

mám 21 rokov a posledné 2 mesiace ma bolí pravý prsník na pravo vyššie od bradavky. Bolí pri stlačení, ležaní na boku, dvihnutí ruky, pri akomkoľvek pohybe, ktorý súvisí s prsníkom ako pri modrine. Inak bolesť necítim.

Prsník je mierne pevnejší ako keby trochu naliaty a pri silnejšom stlačení mi občas - nie vždy vyjde mala kvapka čírej tekutiny, ktorá z druhého nevyjde.

Samovyšetrenie si robím vždy po menštruácii, ale nič som si nenašla. Oba prsníky sú identické. Mám pocit, že tam mám aj menšiu žltkastú modrinu, ktorá ale je možná tým, že sa príliš sledujem a obhmatávam.

Druhý prsník ma taktiež bolí menej a nie na konkrétnom mieste. Tuto bolesť pociťujem druhý mesiac, presne cca 10 - 11 dni pred menštruáciou. Bolesť pomaly slabne, potom úplne odíde na 3 - 4 deň menštruácie a vráti sa po ovulácii. Menštruáciu mávam pravidelnú presne na deň. Bolesť prsníkov som vždy mala, ale toto je zvláštne.

Menštruujem 8 rokov, v užšej ani širšej rodine žiadne gynekologické choroby, choroby pŕs a ani iné závažnejšie choroby nemáme. Cvičím, stravujem sa zdravo, nefajčím, nepijem. Začalo to dva mesiace dozadu po cvičení akro jógy (nemusí to s tým súvisieť).

Čo by mohlo zapríčiniť túto bolesť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite si prsník zbytočne nestláčajte. Pokiaľ je bolesť asymetrická, lokalizovaná na jednom mieste a z prsníka vyteká sekrét, bezodkladne vyhľadajte svojho gynekológa, ktorý Vás odošle na ultrazvuk prsníkov, vyšetrí Vás, prípadne odošle za špecialistom v danom obore.

Môže však ísť iba o natiahnutie prsného svalu v dôsledku intenzívneho cvičenia, ktorý si vy mýlite s bolesťou v prsnej žľaze. V dôsledku stláčania sa Vám na ňom vytvorila modrina a tiež po nadmernom stláčaní z neho vyteká číry sekrét.

Vplyvom hormonálnych zmien je bolesť prsníkov druhej polovici cyklu prirodzená, pominie po menštruácii.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník