Prečo mám špinenie počas liečby DeflaGynom?

Zodpovedané
7. dec 2021

Dobrý deň,

po preventívnej prehliadke u gynekológa mi lekár odporučil používať gél DeflaGyn, potom ako mi bola zistená dysplázia na krčku maternice. Lekár na USG nič zjavne nevidel, odporučil mi ho len na základe laboratórnych výsledkov.

Začala som si tento gél zavádzať presne podľa návodu. Už od prvého zavedenia večer som v nasledujúci deň mala ružovkastý výtok, čo ma samozrejme vystrašilo. Dala som tomu ešte šancu a aplikovala som si ho ešte dva nasledujúce dni s rovnakým výsledkom. Kontaktovala som lekára a oboznámila ho s týmto "problémom". Lekár ma opäť prehliadol, nič zjavné nenašiel. Zobral ster na kultiváciu. Nasledujúci deň som mala výsledky negatívne. Dostala som odporúčanie, že si mám tento gél zavádzať opatrnejšie.

Predpokladal, že krv môže pochádzať z poranenia pri aplikácii a tým to ukončil. V liečbe pokračujem už druhý mesiac a na ružovkastý výtok som si už dá sa povedať zvykla. No doteraz neviem či to je alebo nie je v poriadku nakoľko sa to nikde v letáku nespomína. Taktiež mi môj lekár povedal, že to v poriadku nie je, tiež že sa s tým ešte nestretol.

Stretli ste sa vo svojej praxi s týmto problémom?

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

So samotnou aplikáciou problém nemám. Nič nerobím nasilu, nič ma nebolí. Predpokladám, že to robím správne a k poraneniu nedochádza.

Ďakujem

Dobrý deň,

bunkové zmeny na krčku maternice sa nedajú diagnostikovať pomocou ultrazvuku. Ide o zmeny na bunkovej úrovni a teda diagnostikujeme ich pomocou cytosteru v rámci preventívnej prehliadky. Ako doplňujúce vyšetrenie je možné následne realizovať kolposkopické vyšetrenie, eventuálne biopsiu s následnou histologizáciou. Vždy však záleží od konkrétneho výsledku cytológie.

Čo sa týka farbenia počas aplikácie DeflaGynu, gynekológ správne vylúčil možnú prebiehajúcu infekciu. Druhou možnosťou je, ako Vás aj on sám upozornil, šetrnejšie zavádzanie aplikátora, keďže kŕčok môže byť léziách zraniteľnejší. Ženy sa pri rovnakej diagnóze môžu sťažovať napríklad aj na špinenie po styku.

Avšak v informačnom letáčiku výrobca popisuje:
" Upozornenie: Pred použitím fľašu dobre pretrepať! Po použití môže časť aplikovaného gélu vytiecť. Tento gél sa môže javiť mierne červenkastý a môže sfarbiť vašu spodnú bielizeň. Po vypraní bielizne sfarbenie zmizne. Prípadne sa môže použiť hygienická vložka."

Takže je možné, že farbenie nepochádza od Vás, ale ide o bežné zafarbenie gélu.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník