Som v 37. týždni a nebola som na poradni. Mám si zháňať covid pôrodnicu?

Zodpovedané
29. dec 2021

Dobrý deň,

som v 37. týždni a od 20. decembra som v karanténe a do 9. januára. Na PCR test ma objednali až 30.12. Od 14.12. som nebola na tehotenskej poradni.

Dnes som tam volala a povedali mi, že mám prísť až s negatívnym testom.

Majú tie poradne nejaký význam, keď majú byť posledný mesiac pred pôrodom každý týždeň?

Nemala som doteraz žiadne problémy.

Mám to nechať tak, alebo zháňať covid pôrodnicu, kde ma vyšetria?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravidelné poradne každý týždeň od 36. týždňa tehotenstva majú zmysel. Kontrolujú sa prietoky v pupočníku a tým sa sleduje funkcia placenty, čo je najdôležitejšie.

Zvyšok tvorí sledovanie váhového prírastku plodu, vaginálne vyšetrenie a základ ktorý tvorí každá poradňa - váha, tlak, opuchy, moč a subjektívne ťažkosti pacientky. V 35. - 36. týždni tehotenstva sa odoberá vaginálny výter na Streptokoka a tiež sa realizuje odber krvi.

Každá pôrodnica sa musí vedieť zariadiť pre prípad, že by prišla rodiť covid + žena.
Či realizujú aj predpôrodné poradne si musíte prezistiť.

Keďže ste objednaná na pcr test až 30.12., karanténu 10 dní Vám budú počítať iba od vykonania pcr testu. Čo je už skutočne dlhá doba bez vyšetrenia.

Poraďte sa preto ešte so svojim gynekológom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník