Sú moje výsledky v 12. týždni v poriadku?

Zodpovedané
4. mar 2023

Dobrý deň,

mám 38 rokov, takže riziko plodu na Downov syndróm mám vyššie. Moja gynekologička mi nechce urobiť Trisomy testy. Vraj iba vtedy, keď screening z 1. a 2. trimestra budú zlé.

Avšak vek je v Triple testoch dosť vysoká premenná. Avšak v 17. týždni potom ešte robiť ďalšie testy, ktorých výsledok bude trvať ďalší týždeň, s tým nie som ok. Ak by bolo niečo zlé, chcela by som ukončiť tehotenstvo.

Dnes som bola na UTZ a dieťatko malo nosovú kostičku a NT bolo namerané v 12+1 v dĺžke 1,2.

Je pravdepodobné, že pri týchto výsledkoch, ktoré oni označili za orientačné v poriadku, že bude mať dieťa nejakú formu DS?

Mám žiadať ďalšie vyšetrenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ si chcete a máte tú možnosť ako samoplatca si zrealizovať platený NIPT test, nevidím dôvod prečo tak neurobiť.

Čo sa týka základných vyšetrení v prvom a druhom trimestri, tak je potrebné počkať na obidva výsledky, pretože sa v závere zosumarizujú. A tak ako píšete, výsledok príde pomerne neskoro. Okrem toho, výsledok je iba vyjadrenie rizika.

NIPT je genetické vyšetrenie plodu z krvi matky, ktorého presnosť sa udáva cez 99% a zameriava sa na širší okruh genetických anomálií.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník