Výsledky z cytológie – môže ísť o rakovinu?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň,

bola som na preventívnej prehliadke a písala mi doktorka správu, že vo výsledkoch z cytológie boli drobné odchýlky, a že mám prísť na kontrolný ster o 6 mesiacov. Volala som tam a sestrička mi vravela, že sa nemusím báť - že je nás takých viac, ktorým vyšli takéto výsledky.

Prosím, povedzte mi, či to automaticky znamená prvé štádium rakoviny alebo by to mohlo byť aj niečo iné?

Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

preventívna prehliadka - odber onkocytológie - sa realizuje práve pre včasný záchyt zmien na krčku. Diagnostikujú sa zmeny, ktoré by časom mohli viesť až k rakovine krčka maternice. Prvé štádiá však samotnou rakovinou nie sú. Podľa závažnosti sa následne liečia a ak sa nález zhoršuje, realizuje sa konizácia krčka maternice (odstráni sa postihnutá časť) aby sa ani náhodou nestihla rozvinúť rakovina.

Prvé zmeny - ASC-US - sú iba nešpecifické bunkové zmeny. To znamená, že môže ísť iba o zápal. Ak je to potrebné, pacientka sa prelieči a nález sa o 4-6 mesiacov skontroluje. Výsledok býva veľmi často negatívny.
Následne výsledky - L-SIL a H-SIL - sú už pokročilejšími zmenami, obvykle spôsobené infekciou HPV. Tie je už potrebné pravidelne kontrolovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník