Zapríčinil môj tretí potrat Duphaston?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň,

v roku 2011 som porodila dievčatko. V roku 2014 som otehotnela znova, no v 11 tt som potratila a robili mi kyret. V roku 2021 som znova otehotnela a zase nasledoval v 11 tt potrat, tentokrát bez kyretu. Vtedy mi ale našli myóm vo veľkosti 4 cm a nasledovali vyšetrenia na hematológii. Tam sa zistilo, že mám trombózu a pri ďalšom tehotenstve si budem musieť pichať fraxiparin. Tak aj bolo. Keď som v júli zistila, že som opäť tehotná, začala som si pichať fraxiparin. Pichala som si ho od 7 tt.

Nezačala som neskoro?

A bol mi predpísaný fr. 0,4 no moja váha je 70 kg.

Nebola to malá dávka?

V 11 tt som začala krvácať a lekár na pohotovosti mi dal tieto lieky: Dicynone 500, Ascorutin a Duphaston. Po užití týchto liekov zo mňa vypadol plod a následne aj placenta. Čítala som v príbalovom letáku, že s Duphastonom je 3x vyššie riziko vzniku krvných zrazenín.

Mohol byť Duphaston dôvodom, že som tentokrát potratila?

Alebo čím to mohlo byť?

Veľmi túžim mať ďalšie dieťa a chcela by som vedieť čo robiť, aby sa to už konečne podarilo.

Ďakujem.

Dobrý deň,

začať si pichať antikoagulačnú liečbu je určite potrebné hneď po zistení gravidity už v úvode. Nepoznám Vašu anamnézu, ale správnu dávku by mal určiť hematológ.

Keďže medzi potratom a počiatočným nasadením Fraxiparinu prešli 4 týždne, nemyslím si, že dôvodom bolo jeho neskoré nasadenie.

Duphaston pomáha udržať tehotenstvo.

Ono je to veľmi zložitá a citlivá téma. Vo väčšine prípadov dochádza k spontánnym potratom v priebehu prvého trimestra. Vyvíjajú sa v tomto období orgány a pokiaľ sa niečo pokazí, príroda si to zariadi po svojom.

Možno by stálo za zváženie vyšetriť Vás tiež na imunológii a genetike aj s partnerom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník