Ako obmedziť časté nočné dojčenie?

Zodpovedané
16. jan 2023

Dobrý deň,

náš synček má 11 mesiacov a za posledný mesiac sa z neho stal "závislák" na nočnom dojčení. Budí sa každú hodinu, niekedy aj častejšie. Upokojiť a uspať ho dokáže len prsník. Predtým sa nezobudil viac ako 3x, aj to občas stačilo dať mu cumlík a zaspal. Teraz nezaberá vôbec nič. Napríklad včera v noci som ho dojčila 12x. Už som z toho veľmi unavená, cez deň som ako mátoha. Niekedy v noci už ani neviem zaspať z toho stresu, že o chvíľu bude zasa hore. Manžel sa na noc musel odsťahovať do vedľajšej izby, nech je oddýchnutý do práce. Nechcem sa ešte dojčenia úplne vzdať, ale takéto fungovanie už nezvládam.

Dá sa nejako toto nočné dojčenie obmedziť?

Prípadne, čo mu ponúknuť ako náhradu?

Bolo by riešenie úplne odstavenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je veľmi ťažké obdobie. Problém nie je v dojčení, ale v schopnosti zaspať. Možno dieťa prechádza nejakým intenzívnym vývojom. Často sa to stáva vtedy, keď sa deti naučia novú zručnosť - lezenie, chodenie, alebo začne výrazne komunikovať - ​​hovoriť. Mozog jednoducho ide na 150% a nevie vypnúť inak, než na prsníku.

Náhrady sú ťažké. Napadá ma napr. biely šum, ale asi ste skúšali. Odstavenie situáciu vyriešiť nemusí. Skôr potom už nebude vôbec nič, čo dieťa upokojí (ani prsník) a problém sa potiahne ďalej.

Obávam sa však, že to nie je otázka úplne na laktačnej poradkyni. Skôr by som Vás odkázala napr. na www.prosimspinkej.cz, kde možno nájdete ďalšie tipy a príbehy.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová