Ako riešiť problém so zníženou tvorbou mlieka po ovulácii?

Zodpovedané
4. dec 2023

Dobrý deň,

dojčím skoro 9-mesačnú dcérku a približne od šiestich mesiacov máme problém vždy cca 10 dní pred menštruáciou. Teda približne 3 dni po ovulácii. Prsia mám mäkké, sú ako keby prázdne. Dcérka nepije výdatne, niekedy vôbec. Počas týchto dní pociťujem výrazný pokles tvorby mlieka a chýbajúci spúšťací reflex. Niekedy trvá aj 5 minút pokým sa mlieko spustí a je ho málo.

Tých 10 dní je pre mňa dojčenie dosť veľlé trápenie a som na seba nahnevaná, že neviem dcérke dopriať to, čo potrebuje. To zvyšuje moju nervozitu a celú situáciu len zhoršuje. Počas tých dní mi je dojčenie nepríjemné, prsia sú ako keby som ani nedojčila. Následne celý proces stráca prirodzenosť. Ostatné dni je všetko ok, dojčenie ešte nechcem ukončiť.

Je možné tento stav zlepšiť?

Mám počas týchto dní nahradiť materské mlieko umelým?

Pýtam sa len z hľadiska zabezpečenia dostatočnej výživy. Počas týchto dní nevypije viac ako 50 - 100 ml/deň. Papá príkrmy 4x denne, vodičku jej ponúkam. Vypije však len pár bábätkovských hltov po jedle. Váhu má priemernú.

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete to najdôležitejšie, že či je bábätko spokojné. Dojčíte prirodzene ako bábo chce. Už dostáva príkrmy a asi už pije iné tekutiny ako MM (stačí voda).

Kolísanie laktácie v súvislosti s menštruačným cyklom a ovuláciou je prirodzené. Dojčenie je z veľkej časti hormonálna záležitosť. Pokiaľ je všetko, stresujete sa zbytočne. Dojčite tak, ako doteraz a všetko bude ok. Všetky zásahy do prirodzeného dojčenia by mohli skôr všetko skomplikovať.

Veľmi gratulujem a držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová