Ako postupovať pri určení otcovstva?

Zodpovedané
25. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa na Vás obrátiť s otázkou ohľadom určenia otcovstva. Som v 5. mesiaci tehotenstva, čakám dieťa s bývalým partnerom. On nesúhlasí s priznaním otcovstva a po narodení dieťaťa chce ísť súdom overiť si otcovstvo.

Ako by som mala postupovať?

Mám ho v pôrodnici označiť za otca dieťaťa, alebo bude zapísaný otec neznámy v rodnom liste?

Kedy by bol najvhodnejší čas podať o určenie otcovstva a výživné na súd?

Ďakujem

Dobrý deň,

otcovstvo sa zapisuje do matriky, resp. rodného listu, len na základe súhlasného vyjadrenia oboch rodičov. V prípade, že otec dieťaťa toto odmietne, musíte podať na príslušný súd návrh na určenie otcovstva a návrh na určenie práv a povinností k maloletému dieťaťu.

Doporučujem to riešiť bezprostredne po pôrode.

Pred pôrodom však môžete osloviť mediátora, ktorý sa pokúsi otca dieťaťa kontaktovať a spoločne s Vami vyriešiť Váš konflikt a to aj bez testu otcovstva.

Je možné uzatvoriť dohodu do budúcna, kde sa otec dieťaťa zaviaže, že sa po pôrode zapíše do rodného listu a bude hradiť výživné. Vy už však teraz máte možnosť žiadať od neho príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matky.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk