Mám zo zákona povinnosť sa starať o rodičov?

Zodpovedané
12. nov 2020

Dobrý deň,

zaujíma ma, aké mám zo zákona povinnosti voči svojím rodičom.

Otec je alkoholik. Od mojich 15. rokov som sa s ním nevidela, na ulici ma už ani nespozná. Otec vôbec nepracuje, v podstate cely život nepracoval poriadne nikde.

Rodičia sú rozvedení.

Matka ma vyhodila z domu a vydedila. Ešte vykrikuje, že sa o ňu budem musieť starať. Už nepracuje, je ZŤP.

Je z nejakého zákona mojou povinnosťou sa o ňu starať, aj keď sestra vydedená nie je, ale odmieta sa o ňu starať?

Mám svoju rodinu, ale nie miesto pre matku, aby rozbila ešte moju rodinu.

Ďakujem

Dobrý deň,

§ 67 Zákona o rodine uvádza: "Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí."

Zo zákona teda povinnosť máte.

Pokiaľ však Vaši rodičia túto povinnosť nevyžadujú súdne, nikto Vás nemôže nútiť im niečo finančne prispievať. Rozhodovanie súdu záleží od viacerých okolností a vo Vašom prípade by bolo zohľadnené vydedenie a prerušený kontakt s rodinou, poprípade Vaše finančné možnosti. Do úvahy prichádzajú samozrejme aj dobré mravy.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk