Môj terajší priateľ si chce môjho syna osvojiť. Dá sa zapísať aj do rodného listu?

Zodpovedané
7. okt 2020

Dobrý deň,

môj terajší priateľ si chce môjho syna osvojiť, a tým pádom by bol on ako nevlastný otec.

Dá sa zapísať aj do rodného listu?

A keby som sa vydala, môže mať dieťa priezvisko po mojom terajšom priateľovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate, či biologický otec sa o dieťa zaujíma a či platí výživné. Ak áno, v tomto prípade je možné osvojenie len so súhlasom biologického otca. V prípade, že by sa napr. viac ako 6 mesiacov o syna nezaujímal, neplatil výživné.

Osvojenie by bolo možné syna aj bez súhlasu otca. Synovi sa následne vystaví nový rodný list.

Zmenu priezviska syna môžete riešiť len v prípade, že otec zapísaný v rodnom liste s tým bude súhlasiť. V opačnom prípade sa musíte obrátiť na súd a súd, ak sú na to splnené podmienky a relevantné dôvody, nahradí súhlas otca so zmenou priezviska dieťaťa.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk