10 mesačné dieťa zvracia všetko, čo zjedlo. Máme ísť na pohotovosť?

Zodpovedané
23. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 10 mesačného synčeka, ktorý od skorého rána zvracia všetko, čo do seba dostal. Nad ránom som ho nadojčila a dvakrát to vyvrátil. Potom papal banán a aj ten vyvrátil. Aj voda, ktorú vypil, tak išla z neho von.

Trvá to už štyri hodiny.

Mám ísť na pohotovosť?

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám 2 hodiny nedávať dieťaťu nič - ani vodu, ani mlieko, vonkoncom nie banán. A to vždy 2 hodiny po vracaní musí byť žalúdok pokojný, bez záťaže.

Po 2 hodinách dať vodu/materské mliečko ale iba dúšok, ak stoleruje o 10 minút zasa, ak zasa stoleruje tak o 10 minút zasa. O 2 hodiny môžete dať suchár, alebo včerajšie pečivo - trošku! Nedávať nič laktózové, ani piškóty!

Nič varené dnes. Iba suchár, banán, a hlavne aby synček pil a toleroval tekutiny.

Na pohotovosť je nutné ísť ak napriek takto SPRÁVNE nastavenému postupu bude vracať, bude ospalý, nezaujímať sa o hračky, nebudú mokré plienky viac ako 6 hodín - to už sú známky dehydratácie.

Dôležité je naozaj nechať žalúdok 2 hodiny po každom vracaní oddýchnuť. To si treba zapamätať na celý život, ešte bude mať podobné problémy určite viackrát v živote.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas