10-mesačné predčasniatko neštvornožkuje a nedokáže sa posadiť. Mali by sme chodiť cvičiť?

Zodpovedané
1. júl 2022

Dobrý deň,

mám predčasne narodené bábätko v 33. týždni. Dcérka bola mesiac v nemocnici na pľúcnej ventilácii. Vážila 2 kg, keď nás pustili domov. Po cca 3 týždňoch nás nikde neposlali. Ani do ambulancie pre rizikové detičky.

Keď mala 3 mesiace, tak som sa na to opäť pýtala pediatričky. Tá ju popozerala a povedala, že nevidí dôvod nás niekam posielať cvičiť. Vraj je šikovná.

Dnes má 10 mesiacov, váži 9 kg a 76 cm. Nevie však štvornožkovať, nechytá sa nábytku a nestavia sa. Vie sa krásne pretáčať, plaziť. Keď leží vo vaničke, tak sa posadí.

Keď leží na koberci, nedokáže sa sama posadiť a ani neštvornožkuje. Keď ju držím za ručičky, tak kráča. Keď ju dám pri gauč, tak sa ho chytí a stojí pekne. Sama to však nedokáže.

Mali by sme chodiť cvičiť?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, odporúčam Vám, aby ste sa objednali vlastnou cestou na detskú fyzioterapeutiu na kontrolu psychomotorického vývinu a nastavenie cvičenia. Určite to dcérku naštartuje.

Za rúčky s ňou prosím nekráčajte. Na chôdzu má čas po kvalitnom štvornožkovaní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas