11 mesačné dieťa nechce piť tekutiny. Čo máme robiť?

Zodpovedané
24. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 11 mesačnej dcérky, ktorá odmieta pitie vodičky a čaju. Je kojená 5x denne, plus má príkrmy. Skúšali sme aj rôzne fľaše a vôbec sa z nich nevie napiť. Iba hryzie.

Nejde jej to ani z lyžičky, ani zo striekašky a ani z pohárika. Všetko vypľúva.

Často máva zápchy.

Koľko príkrmov by mala mať?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

iba skúšať trpezlivo, ponúkať vodu, nie žiadne džúsy, ovocné šťavy. Ono sa to zlomí!

Nakoľko je kojená 5x denne príjem tekutín bude dostačujúci, a preto asi ani sama "nevyžaduje" piť vodičku, ale dieťatko sa musí naučiť prijímať aj iné tekutiny ako materské mliečko.

11 mesačné dieťa pri takomto kojení, môžete určite desiata ovocný príkrm, obed mäsovo-zeleninový, olovrant môžete už tiež postupne zaraďovať - napr. kúsok zeleniny s rožtekom, a večera kaša.

Neviem koľko ciká, ale ukazovateľom hydratácie sú pravé pocikané plienky, mala by mať minimálne 5x denne. Neviem, čo dávate v strave zápchy môže spôsobovať napríklad ryža, resp. ryžové kaše.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas