21 mesačnú dcérku zapeká. Ako jej pomôcť?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

moju 21 mesačnú dcérku zapeká. Keď nemá stolicu jeden deň, tak ďalší deň je to veľký problém. Stále tlačí, plače pri tom. Stolica je potom veľmi tvrdá.

Denne jej dávam probiotiká. Ráno začína u nás pitím teplej vodičky. Jedáva aj sušené aj zavárané slivky. A nepomohlo to.

Varenú zeleninu papá denne, vodičku pije čistú.

Ako jej pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

potrebný je celkový dostatočný príjem vody (nie iba ráno), strava bohatá na vlákninu, obmedziť čokoládu, sladkosti, príjem kravského mlieka pod 500 ml denne, dostatočný pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, probiotiká pokojne dávajte.

Zavárané slivky obsahujú dosť pridaného cukru, radšej strúhajte celé jabĺčko.

Chápem Vaše obavy nakoľko, keď sa dcérka zľakne bolesti je to potom začarovaný kruh. Treba jej vysvetliť že "kakanie" je prirodzené, je potrebné, aby stolicu nezadržiavala.

Dlhodobé používanie laxatív a glycerínových čípkov sa nedoporučuje, avšak krátkodobo môže pomôcť uľahčiť defekáciu - zmäkčiť stolicu, zmenšiť dcérkine bolesti a tým pádom sa naučí stolice nezadrživať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas