Aké následky môže mať vdýchnutie potravy u bábätka?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

6-mesačnej dcérke sme dali obhrýzať veľký kus jablka. Už má spodné zúbky, takže si z neho vedela kúsok odhryznúť. Keď sme jej už išli jabĺčko vziať, mala ho len chvíľku, tak sa začala zlostiť. Zjavne vdýchla nejakú časť, nakoľko sa začala dusiť. Vôbec nekašľala, mala len otvorené ústa, nevedela sa nadýchnuť a mala “vypúlené oči”. Manžel ju okamžite vzal, otočil na bruško a jemne poklepal medzi lopatkami. Hneď na to začala dcérka dýchať normálne a smiať sa, avšak stále vôbec nekašľala. Netuším, čo sa s tým kúskom jablka stalo. Potom už bolo všetko OK, zakašľala párkrát, ale to jej zabehli sliny.

Je možné, že sa jej vdýchnutý kúsok dostal do pľúc?

Môže mať nejaké následky, napríklad zápal pľúc?

Je potrebné si niečo všímať?

Postupovali sme správne, keď sa dcérka dusila?

Ďakujem

Dobrý deň,

následky by boli presne ako predpokladáte - zápal pľúc, prípadne dýchacie ťažkosti, výrazný kašeľ, sypenie.

Postupovali ste správne. Z toho, čo popisuejte mi skôr príde, že sa dcérka "zašla" zo zlostenia sa, taktilnou stimuláciou sa nadýchla. Všímať si treba pár dní prejavy zo strany dýchania.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas