Ako dlho môže mať dieťa zväčšené uzliny po prekonaní Epsteina-Barrovej vírusu?

Zodpovedané
4. máj 2021

Dobrý deň,

môj 5 ročný syn mal Epsteina-Barrovej (EBV) a má zväčšené uzliny. V januári sme boli na odber krvi, lebo mal 2 uzliny v slabinách, na krku a aj na hlavičke.

Doktorka urobila odber krvi a povedala nám, že prekonal EBV a že tam sú typické uzliny. Uzliny má doteraz. Minulý týždeň zopakovala odber krvi a vraj je všetko v poriadku okrem tých protilátok na ten vírus.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

zväčšenie uzlín na krku už môže byť aj doživotné. Nie je na to nejaká "liečba". Ak je priama súvislosť medzi mononukleózou a uzlinami a uzliny sa nemenia, netvrdnú, sú pohyblivé tak by nemalo ísť o problém.

Ak sú uzliny v slabinách tie by som rada skontrolovala sonograficky, teda všetky uzliny. Tým sa ukáže, či sú uzliny normálneho prekrvenia, tvaru a teda aj akej sú presnej veľkosti. Teda či je nutné ich sledovanie do budúcnosti alebo nie, a nevadí, že na pohmat sú citeľné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas