Ako dlho môžem odkladať druhé povinné očkovanie?

Zodpovedané
4. okt 2021

Dobrý deň,

dcéra má 5 mesiacov a 2 týždne (narodená 21.4.2021). 21. septembra mala mať druhé povinné očkovanie.

Starší syn bol chorý, tak dostala sopeľ aj dcéra. Očkovanie sme odložili. Doteraz dcérka bohužiaľ nie je fit. Neviem, či to je zo zúbkov a soplíky sem tam zatekajú. Synovi sa to vrátilo a je stále chorý.

Ako dlho môžem odkladať druhé povinné očkovanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate je také pravidlo, že čo najkratšie, pretože až po druhom očkovaní sú dobre vyvinuté protilátky, ktoré chránia pred ochoreniami.

Nie je určená horná hranica takže hneď ako bude dcérka aspoň 5 - 7 dní bez príznakov ochorenia môžete očkovanie absolvovať. Nemalo by to ovplyvniť tvorbu protilátok, aj keby sa o pár týždňov posunie, ale samozrejme čím skôr sa aplikuje tým lepšie (kvôli celkovému očkovaciemu kalendáru).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas