Ako liečiť bolesť nôh u 3,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
25. nov 2019

Dobrý deň,

dcérka sa asi pol roka sťažuje na bolesť nôh. Vždy je to večer, keď už ide spať. Najprv stále vravela o pravej nohe, ukazovala na kosť pod kolenom. Potom zase, že ju bolí druhá nožička. Dnes večer ju boleli obe nožičky, na ľavej kolienko. U doktorky sme zatiaľ neboli.

Mám jej dávať na noc Nurofen?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobne pôjde o rastové bolesti - nakoľko sú migrujúce, navečer, strieda sa jedna noha s druhou a chôdza je bezproblémová. Nurofen vo večernej dávke dať môžte, nie však denne.

Viac Vám o rastových bolestiach zhrniem tu:

Rastové bolesti sú bolesti, ktoré najčastejšie postihujú dolné končatiny, výskyt medzi deťmi je až do 20% vo veku 3 – 14 rokov.

Najčastejšie sa objavujú večer, v noci, dokonca niekedy sú príčinou budenia sa zo spánku. Pomerne častý je súvis s námahou a športovou aktivitou.

Postihnuté sú stehienka, predkolenia, päty. Prognóza je dobrá, bolesti sa postupne zmierňujú a nakoniec z nich deti „vyrastú“. Pri nejasnostiach sa typicky robí krvné vyšetrenie (na vylúčenie hematoonkologického ochorenia) evidentne RTG vyšetrenie, ktoré sú pri tomto type bolestí negatívne.

Dôležitá je trpezlivosť rodiny a detičiek. Na zmiernenie bolesti sú vhodné masáže, ktoré dieťa upokoja a pomáhajú, v krajných prípadoch je možné podávať nesteroidné antiflogistiká (Paracetamol, Ibuprofen) - niekedy stačí večerná dávka.

Bolesti nôh však môžu byť spôsobené aj inou príčinou. Taká najobávanejšia je onkologické ochorenie, preto ak má lekár nejasnosti si spraví aspoň odber krvného obrazu.

V prípade, že klinicky ide o rastové bolesti žiadne ďalšie vyšetrenia nie sú potrebné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas