Ako odnaučiť 2-ročnú dcérku od plaču v jasliach?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

dcérka má 2 roky a v septembri začala navštevovať jasle. Má veľmi rada deti a mysleli sme, že jej spoločnosť prospeje. Do dnešného dňa však stále plače. Keď ideme do jaslí, tak plače.

Podľa učiteliek plače len vtedy, keď som tam ja alebo manžel. Vraj spinká, ale veľmi tomu neverím, lebo popoludní už takmer odpadáva od únavy. Chcela som sa vrátiť do práce, ale teraz mám veľkú dilemu. Táto reakcia dcérky ma znepokojuje, lebo aj po 2 mesiacoch každý deň plače.

Ako mám odsledovať, či sa tam naozaj cíti dobre?

Ako odnaučiť plakať 2-ročnú dcérku v jasliach?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevidím dôvod, prečo by Vám v jasličkách mala plakať. Určite to treba ale odkomunikovať priamo s pani učiteľkami.

Myslím, že niečo ako odnaučenie nie je možné. Plačú aj staršie deti (škôlkari, niekedy aj školáci), záleží od povahy dieťaťa. Z praxe je ale naozaj typické, že dieťa plače najmä vtedy, keď vidí rodiča - pretože má "možnosť si uľaviť". Je to pre deti prirodzené, že potom sa zaujmú niečím iným a na ľútosť ani nepomyslia.

Ak je táto situácia pre Vás nekomfortná, asi by som sa poradila s psychológom, aby ste si niečo zbytočne nevyčítali a nerobili na seba či dcérku tlak.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas