Ako pomôcť nervóznemu dieťaťu pri dojčení?

Zodpovedané
6. okt 2021

Dobrý deň,

môj 3,5 mesačný plne dojčený synček je posledné dni strašne nervózny a uplakaný večer pri dojčení. Doteraz sme fungovali viac menej bezproblémovo - večer kúpanie, potom dojčenie (niekedy aj hodinu bol na prsníkoch). Zaspal na prsníku, alebo potom počas odgrgnutia a pekne spinkal. V noci sa budí 2 - 3x. Posledné dni je to ale strašný boj.

Večer po kúpaní sa nechce vôbec prisať. A ak sa prisaje, tak len na chvíľu. Potom strašne začne plakať, hádže so sebou a je nervózny. Veľmi ťažko ho potom vieme utíšiť.

Skúšam to niekoľkokrát za sebou, ale opakuje sa ten istý scénar. Posledné dni smu mu večer rozmrazili moje odsaté zamrazené mlieko. To dostal z fľašky a hneď spapal všetko. Keď dopapal, tak zase plač a chvíľu trvá pokým sa ukľudní. Keď dám prsník, tak sa prisaje, chvíľu papá alebo cucká.

V noci je dojčenie úplne bez problémov. Iba cez deň začal papať oveľa kratšie. Večerné dojčenie je boj.

Čím to môže byť spôsobené?

Minulý týždeň mal prvé očkovanie + aj na rotavírus. V deň očkovania ok, ale začalo to na druhý deň.

Môže to spolu súvisieť?

Každý večer dávame BioGaia kvapky. Doteraz sme dávali pred každým dojčením BabyCalm (Espumisan mu nesadol). Tie sme vysadili, keďže sme mu párkrát zabudli dať.

Dnes som mu opäť nasadila kvapky pred každým dojčením, no aj tak sa to opakovalo.

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že je priama súvislosť s očkovaním. Je v rastovom špurte, je možné, že potrebuje viac mliečka a kým sa Vám laktácia upraví je nervóznejší. Dajte si cez deň dostatok odpočinku, pite veľa tekutín a prikladajte častejšie, nakoľko pije kratšie (aj keď to, že pije kratšie nemusí nutne znamenať, že pije aj menej).

Skúsila by som aj posunúť kúpanie na skorší čas, potom sa v pokoji hrať aspoň 30 minút, spievať si a až potom ísť do spálne na dojčenie. Alebo ďalšia vec, je starší. Vydrží dlhšie hore, možno ešte nie je unavený a protestuje preto, lebo vie, že dojčenie znamená spánok. Alebo druhá alternatíva, posunúť všetko na skorší čas, či nie je "preunavený", a preto nezaspí.

Otázne je aj či na večerné dojčenie nezmeníte polohu, možno nateraz mu nevyhovuje. Ono sa to všetko strašne mení a niekedy je ťažko prísť na to, čo je práve vo veci. Iba skúšať. Z toho, čo píšete mi nepríde, že by išlo o koliku, respektíve bolesti bruška.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas