Ako vyriešiť zlý nočný spánok a skoré ranné vstávanie 13-mesačného syna?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

môj syn má 13 mesiacov a donedávna spával pomerne pravidelne. Cez deň spal 1 - 2x, podľa toho, ako vstal ráno a koľko mal aktivít.

Denný spánok tvoril dokopy asi 3 hodiny. Večer sme ho ukladali o 20:00, väčšinou pekne zaspinkal. Je veľmi živý, v čase bdenia stále pobehuje a niečo robí. Od roka pekne chodí bez pomoci. V noci sa budil 2x na mlieko a po ňom plynule opäť zaspal a spal do 7:00. Cez deň papá iba tuhú stravu a pije vodu, čaj. Mlieko pije večer pred spaním a v noci, spolu asi 500 - 600 ml. Pred 2 týždňami sa mu prerezali prvé vrchné stoličky, čo bolo sprevádzané plačom, nervozitou a teplotami. Posledné 2 týždne je úplne "rozhádzaný", spí každý deň inak, žiadny režim u nás momentálne neexistuje. Týka sa to najmä nočného spánku. Večer máme rutinu, že sa kúpe, dostane mlieko a ukladám ho. Ale teraz nie a nie zaspať, neustále sa stavia v postieľke a ukazuje na dvere do obývačky, aj keď je zjavne unavený. Uspávanie končí revom, tak s ním idem do obývačky, kde zrazu behá a hrá sa s hračkami, akoby nebol vôbec unavený. Uspávanie potom opakujem každú pol hodinu, ale veľakrát neúspešne. Niekedy to trvá aj 2 - 3 hodiny, kým zaspí a to už väčšinou z vyčerpania sprevádzaného plačom. V noci sa často prehadzuje, a keď sa úplne zobudí a vypije mlieko, opäť začína kolotoč uspávania. Veľakrát sa zdá že spí a zrazu s plačom "vystrelí" na nohy a driape sa von z postieľky. Keď sa zobudí okolo piatej ráno, väčšinou už vôbec nezaspí a zaostávame hore.

Ovplyvnilo to aj jeho stravovanie, posledné dni nechce nič poriadne jesť, stále niečo pýta, ale nikdy sa poriadne nenaje. Mám momentálne obavy, čo bude neskôr, keďže o necelé 3 mesiace sa nám narodí ďalšie dieťatko.

Čím môže byť tento stav spôsobený?

Čo máme zmeniť?

Môže to byť spánková regresia, ktorá časom pominie?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o regresiu ale aj následok zúbkov. Každopádne by som ho skúsila uspávať skôr ako doteraz. Zdá sa ako keby bol preunavený už o tej 8mej. Možno mu 1 spánok cez deň ešte nestačí.

V tejto téme nie som "odborník", preto Vám skôr odporúčam obrátiť sa na spánkovú poradkyňu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas