Aký je Váš názor na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde a na iné nepovinné očkovanie v čase Covid-19?

Zodpovedané
18. jan 2021

Dobrý deň,

syn ma 2 roky a 9 mesiacov a zvažujem nepovinné očkovania (kiahne, meningokoky). Rada by som to stihla do jeho nástupu do škôlky v septembri.

Je vhodné nepovinné očkovanie v pandemickej situácii?

Aký by mal byť rozostup medzi týmito očkovaniami?

Aký je Váš názor na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

Alebo stačí pri pobyte v prírode iba preventívne používanie repelentu?

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie je v podstate bez rizika.

Ak ste v regióne, kde sa vyskytuje kliešťová encefalitída - Považská Bystrica, celkovo Považie, tak je očkovanie dobrou voľbou ak chodíte často do prírody. Repelenty nie sú zázrak.

Rozhodnutie je na Vás. Je dobré podať 1.vakcínu v zimných mesiacoch, druhá sa potom podáva o 1.-3. mesiace od prvej dávky a tretia dávka o pol roka po druhej dávke.

Meningokoky máte na výber 2 vakcíny - Bexsero proti B skupine ( opakuje sa najmenej o 1 mesiac od prvej dávky) a Nimenrix proti skupine A, C, Y, W-135 (podáva sa jednorazovo). - vakcíny sa môžu podávať súčasne.

Proti kiahňam je vakcína Varivax sú 2 dávky s rozostupom aspoň mesiac.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas