Aký je Váš odborný názor za očkovanie dvojročného dieťaťa proti chrípke?

Zodpovedané
24. okt 2021

Dobrý deň pani doktorka,

zvažujem očkovanie proti chrípke.

Aký je Váš odborný názor za očkovanie dvojročného dieťaťa proti chrípke?

Ďakujem

Dobrý deň,

vedci a lekári predpokladajú horšiu epidémiu chrípky z dôsledku, že minulý rok nebola. Preto odporúčajú zváženie očkovania u detí prednostne do 3, resp. 5 rokov.

Je otázne, či dieťa má staršieho súrodenca, ktorý z kolektívu môže ľahšie vírus priniesť, resp. v akom prostredí pracujú rodičia a ako sa chránia respirátormi. V kolektívoch sa chrípka môže veľmi ľahko šíriť, preto je po zvážení rodičov toto očkovanie vhodné.

Nežiadúce účinky môže byť: únava, bolestivosť svalov, mierna teplota, bolestivosť a začervenanie v mieste vpichu.

Môže byť napr. vakcína Influvac, čo je "ihla", teda injekčné podanie. V tejto vekovej skupine, ak dieťatko nebolo proti chrípke v minulosti očkované, by bolo nutné podať vakcínu 2x.

Je možnosť aj očkovanie - Fluenz Tetra nosová suspenzia od 2 rokov veku dieťatka. Je to očkovanie ako nosová suspenzia, teda podanie sa vykonáva "streknutím" do nosa. Nosová aerodisperzia sa podáva ako rozdelená dávka do oboch nosových dierok. Po podaní polovice dávky do jednej nosovej dierky sa hneď alebo krátko potom podá druhá polovica dávky do druhej dierky. Pacient môže počas podávania očkovacej látky normálne dýchať, nie je potrebné ju aktívne vdychovať alebo vťahovať nosom.

Informovať o dostupnosti sa môžete u Vášho lekára, ktorý očkovaciu látku predpíše.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas