Aký máte názor na očkovanie proti kiahňam u dievčat?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania proti kiahňam u dievčat. Počula som, že toto očkovanie nemusí poskytnúť celoživotnú imunitu, resp. že sa nevie, že akú dlhú imunitu poskytuje. Vraj je potom riziko v dospelosti, ak žena dostane kiahne počas tehotenstva, preto je lepšie kiahne v detstve prekonať. Plánovala som 2-ročnú dcéru dať zaočkovať, ale bojím sa, že aký by mala priebeh ochorenia. Má nábeh na ekzém.

Aký máte názor na očkovanie proti kiahňam u dievčat?

Ďakujem

Dobrý deň,

u ekzematika určite odporúčam kiahne očkovať. Je pravda, že štúdie účinnosti sú zatiaľ "iba" v pár desiatkach rokov (nakoľko sa očkuje cca 30 rokov). Jednak prebiehajú ďalšie a teda budú v budúcnosti výsledky možno aj na celoživotnú imunitu a je to aj jednoduché riešenie - pred plánovanou graviditou si dievča, kotré bolo očkované sa dá skontrolovať protilátky a bude jasné "na čom je".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas