Čo je príčinou bolesti bruška 6 týždňového bábätka?

Zodpovedané
8. mar 2019

Dobrý deň,

mám 6 týždňové bábätko, ktoré trpí bolesťami bruška. Dnešnú noc krásne prespala, asi trikrát som kojila. Ráno vstala bola celkom pokojná, aj dvakrát kakala.

Dnes sa okolo desiatej začala krútiť a bolo vidieť, že sa jej rozbiehajú bolesti bruška. Viackrát sa mi ju podarilo uspať, ale po preložení do postieľky sa mi zobudila na kŕče v brušku.
Okolo dvanástej už iba plakala a krčila sa od bolesti, snažila sa tlačiť. Keď som jej pomohla rúrkou, tak sa vykakala. Konzistencia ako gél a farba zelená.

Čo môže byt príčinou a čo by dcérke pomohlo?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade, čo sa týka farby stolice, samotná farba stolice u kojených detí je veľmi variabilná. Môže byť aj zelenej farby, pokiaľ dieťatko pekne prospieva, priberá a nemá žiadne obtiaže farbou sa netreba trápiť.

Avšak dcérka má určitý brušný diskomfort, skôr sa treba zamerať na to. Jednou z možností je plynatosť, čo viete ovplyvniť jednak Vašou stravou ( +feniklové čaje, -kapusta, strukoviny atď).

V tomto veku často pomôže aj nasadenie probiotík a deflatulencií dieťatku (napr. Espumisan 25kvapiek pri kojení 3-5x denne).

Dcérka kaká niekoľkokrát denne, nevracia, nie je prítomná krv v stolici ani iná patológia svedčiaca o vážnejšom probléme, preto dojčite ďalej.

Kolikové stavy sa časom určite zlepšia až nakoniec úplne ustúpia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas