Čo robiť, keď má dieťa hrčku a mononukleózu?

Zodpovedané
3. apr 2019

Dobrý deň,

minulý rok v novembri som dcérke našla hrčku pod pravým zvieračom na krku. Lekárka povedala, že to nič nie je. Tak som sa nahnevala a vzala ju na krv.
Diagnóza je mononukleóza.

Choroba prebieha a tá veľká uzlina je tam už od novembra. Výsledky pečeňových testov nie sú dobré.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

mononukleóza je vírusové ochorenie, spôsobené najčastejšie vírusom EBV, menej často CMV, na ktorú neexistuje špecifická liečba, do dospelosti ho prekoná väčšina populácie. Je na každom organizme (v závislosti od veku a stavu imunity), ako rýchlo sa s infekciou vyrovná. Typickými prejavmi sú práve zväčšené uzliny, teploty a povlaková angína. Uzliny po prekonaní mononukleózy pretrvávajú zväčšené rozlične dlhú dobu (aj rok, u niektorých dokonca celoživotne, čo už potom nehodnotíme ako dôležitý klinický nález).

Lieky, ktoré používame pri infekčnej mononukleóze liečia symptómy ochorenia - antipyretiká pri teplotách, hepatoprotektíva pri postihnutí pečene, antibiotiká výlučne pri bakteriálnej superinfekcii atď. Je možné podávanie Isoprinosine sirupu (indikovaný na liečbu alebo úpravu zníženej alebo nefunkčnej bunkovej imunity a na zvládnutie klinickej symptomatológie napríklad aj pri infekčnej mononukleóze spôsobenej EBV vírusom - viazaný na predpis lekára - ale užíva sa skôr pri akútne prebiehajúcom ochorení ako po ňom). Počas ochorenia a po ňom môžeme podávať aj vitamíny - vit.C + vitamíny skupiny B a probiotiká - to Vám doporučujem pre dcérku kúpiť, pokojne dlhodobo.

Čo sa týka "nie dobrých " pečeňových testov, neviem o aké hodnoty ide, ale pečeňové testy by sa mali kontrolovať (neviem ani koľko má dcérka rokov, ale pri postihnutí pečene zvykneme dávať hepatoprotektíva - lieky na podporu a ochranu pečene, (ako som písala vyššie, avšak tie sú viazané na predpis lekára). Potrebné je dodržiavanie diéty (bez kakaa, čokolády, mastných, údených potravín, sladkých nápojov).

Vhodné je doplnenie sono brucha (so zameraním na pečeň a slezinu).

Podľa všetkých výsledkov aj dodržiavať adekvátny režim - to znamená nie kontaktné športy, celkovo šetrenie fyzickej aktivity a dĺžka diéty a liečby.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas