Dvojročnému synovi sa tvorí a mizne na jazyku biely fľak. O aký problém môže ísť?

Zodpovedané
17. apr 2022

Dobrý deň,

syn má dva roky a asi 5 mesiacov sa mu tvorí na jazyku veľký fľak ako mapa. Zmizne a znova sa vracia asi v dvojtýždňových intervaloch. Fľak sa začína úplne malinkým a za pár dní je skoro do pol jazyka. Potom začne blednúť a následne zmizne. Tak isto má stále zapálené hrdlo. Krvné testy má v poriadku, vitamíny tiež, výtery neukázali nič. Syn sa javí ok, nevadí mu to.

Skúšali sme aj B-komplex, ale nič nám zatiaľ nepomohlo. Vždy sa to vrátilo.

O aký problém môže ísť?

Čo by mohlo synovi pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o tzv. lingua geografica. To je diagnóza, kedy sa na jazyku tvoria takéto mapovité útvary. Je to úplne neškodný jav, ktorý sa ničím nelieči. Pokiaľ sa spravila diagnostika na vylúčenie nejakej baktérie, nejde o mykózu. Krvné testy a aj stav synčeka je v poriadku, tak to bude zrejme toto.

Nasadila by som mu probiotiká dlhdobo - Probiofix imun baby (aspoň 3 balenia).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas