Febrilné kŕče u skoro trojročného dieťaťa

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,

minulý týždeň bol môj skoro trojročný syn hospitalizovaný v nemocnici kvôli febrilným kŕčom. A to už druhýkrát. Dostal ich ráno o 7 hodine, dala som mu čípok Nurofen 125 pri teplote 38,3°C. Keď mu teplota klesla, utekala som na pohotovosť, pretože malý mal aj sťažené dýchanie. Na pohotovosti nás lekárka vybavila za 3 minúty s tým, že mu dala Suprax. Teplotu mu nemerala. Bolo 9 hodín v čase nášho odchodu. O 9.30 sme došli domov a hneď som išla merať teplotu. Mal 38,8°C. Hneď som utekala po čípok a Diazepan, ale malý v tom dostal kŕče. Volala som záchranku a medzitým podala rektálny Diazepan.

Ako máme predchádzať febrilným kŕčom?

Teraz čakám bábätko a mám neskutočne obrovský strach, aby sa to neopakovalo aj u bábätka a aj u synčeka. Pritom starší syn 4 ročný zvláda aj vysoké teploty bez problémov.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

febrilné kŕče sú komplikáciou horúčky, vyskytujú sa u detičiek od 6. mesiaca do 5. veku života. Etiológia vzniku nie je stále známa. Častejšie vznikajú pri vírusových ochoreniach, keď teplota stúpne náhle - "z ničoho nič". Opakované febrilné kŕče u jedného dieťatka nie sú ničím netypickým, preto je dôležité najmä opatreniami znižovať teplotu.

K Vášmu prípadu, by som Vám doporučila vždy 20-30 minút po podaní antipyretiká premerať teplotu. Keď vidíte, že teplota neklesá, alebo ešte stúpa, je potrebné zaradiť aj fyzikálny spôsob chladenia (zábal na hrudník, neaplikovať ak má dieťa studené akrálne časti tela - rúčky a nôžky).

Určite ste absolvovali pedoneurologické vyšetrenie - niektorí neurológovia ako prevenciu vzniku febrilných kŕčov doporučujú okrem samotného znižovania teploty antipyretikom, zároveň aj podávanie tabletky Diazepamu 0,2mg/kg dieťaťa, maximálne však 3x denne.

Nezáväzne na tom samozrejme pri rozvoji kŕčovej aktivity podať rektálny Diazepam, ako ste u syna veľmi správne urobili. Netreba sa báť, že by synček mal nejaké následky, pokiaľ sú febrilné kŕče jednoduché - trvajú menej ako 15 minút, synček po nich nemá žiadne neurologické deficity, jeho mozog nepoškodzujú.

To, že jeden synček febrilné kŕče má, neznamená, že jeho súrodenci ich musia mať, avšak môžu.

Každopádne, postup u všetkých Vašich detí bude rovnaký: znižovať teplotu pri výstupe nad 38-38,5st.C, zmerať teplotu 20-30 minút po podaní antipyretika. U synčeka s anamnézou febrilných kŕčov podávať zároveň aj perorálny Diazepam, v prípade rozvoja krčovej aktivity podať rektálne Diazepam, zachovať si chladnú hlavu a preklenúť obdobie nezrelosti!

Centrálnej nervovej sústavy dieťatka, ako bude synček starnúť bude to len a len lepšie.

Želám všetko dobré!

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas