Husté soplíky a žltý hlien. Je nutné pretestovanie na baktérie v nose?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

môj syn začal pred piatimi týždňami sopliť. Prvé dva týždne sme len veľakrát počas dňa čistili nos morskou vodou, ale nádcha neprešla. Po dvoch týždňoch sme absolvovali výter z nosa. Vo výtere nám vyšla moraxella, haemophilus influenzae aj streptococcus pneumoniae. Začali sme do očí aj nosa kvapkať Uniflox. Po vysadení Unifloxu bol sopeľ aj zápal v oku do dvoch dní naspäť.

Lekárka mu predpísala antibiotiká Klacid. Dva dni mal teplotu, potom sa stav zlepšoval. Sople veľmi nemal, očká sa dali do poriadku. Včera posledný 8. deň bral antibiotiká a syn začal ráno kýchať a začalo mu masívne tiecť z nosa. Už druhý deň inhaluje Vincentku a nos veľakrát denne čistíme ešte navyše morskou vodou. Dnes už z nosa masívne netečie, sople sú však hustejšie a je v nich aj žltý hlien.

Čo mám robiť?

Mám ísť znova k lekárke?

Treba ho znova pretestovať, čo má v nose?

Ďakujem

Dobrý deň,

žltý hlien je známkou toho, že sa ochorenie vyvíja - sopeľ sa zhutňuje v dôsledku buniek imunitného systému, ktoré prišli na pomoc s bojom proti patogénu. Žltý sopeľ nenaznačuje zhoršenie stavu ani bakteriálnu infekciu, len progresiu ochorenia. Vyzerá to, akoby pri liečbe došlo k tomu, že sa synček infikoval niečím iným (vrcholí sezona chripky, covidu, RS vírusu).

Nie je potebné žiadne pretestovanie. Vytrvajte ďalej v symptomatickej liečbe - inhalácie, preplachy, morská voda.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas