Je ešte možné očkovať 4-mesačnú dcéru proti rotavírusom?

Zodpovedané
21. okt 2022

Dobrý deň,

dcéra nestihla prvé povinné očkovania ani očkovanie proti rotavírusom, pretože mala Covid-19. Choroba jej už odznieva a má len slabé soplíky (3x denne odsávam) a zachrípnutý hlas. Čítala som na webe nhs.uk, že prvá dávka vakcíny proti rotavírusom sa môže podať iba do 15. týždňa veku dieťaťa, pretože neskôr spôsobuje blokádu čriev.

Keďže má dcéra už 4 mesiace, je možné jej ešte podať vakcínu Rotarix?

Ak áno, kedy najskôr sa má podať?

Môže sa podať pred alebo spolu s prvými povinnými očkovaniami?

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie je nutné ukončiť do 6. mesiaca. Ak sa jedná o vakcínu Rotarix, tak je možné očkovať aj po 16. týždni, u vakcíny RotaTeq má byť prvá dávka podaná do 12. týždňa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas