Je možné dať dieťa s odstupom troch rokov preočkovať iným typom vakcíny proti pneumokokom?

Zodpovedané
22. dec 2019

Dobrý deň,

moja dcéra bola v roku 2016 očkovaná 10 valentnou vakcínou Synflorix.

Je možné dať dieťa s odstupom troch rokov preočkovať iným typom vakcíny proti pneumokokom?

Konkrétne Pneumo 23 alebo Prevenar 13.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak už máte ukončené bežné očkovanie Synflorixom, tak s odstupom 3 rokov môžete doočkovať vakcíny s viaczložkovou ochranou.

Napr. teda preočkovanie 13-zložkovou vakcínou je možné u staršieho dieťaťa, ale je to indikované najmä u rizikových detí a dospelých, ktorým je odporúčané preočkovanie proti pneumokokovým infekciám podľa indikačného obmedzenia.

Ak by však išlo o základné očkovanie (čo z časového hľadiska zrejme nejde) tak tam sa odporúča doočkovať tou vakcínou, ktorou sa začalo očkovať .

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas