Je možný prenos vírusu cez očkovaciu látku na ešte nenarodené dieťa?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý deň,

čítala som, že pri ovčích kiahňach je malá možnosť prenosu vírusu očkovanej látky, ktorá vedie k infekcii. Chcela by som zaočkovať svoje 1,7 ročné dieťa a zároveň som v 8. mesiaci tehotenstva. Ovčie kiahne som v detstve prekonala.

Nie je tam žiadne riziko prenosu na nenarodené dieťa skrz vakcínu?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto potencionálne (veľmi nízke) riziko je iba u novorodencov tých rodičiek, ktoré v detstve ovčie kiahne neprekonali. Ak ste vy prekonali, potom nie je žiadne riziko a môžete dať staršie dieťatko zaočkovať "bez stresu".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas