Je nález môjho predčasne narodeného dieťaťa vážny?

Zodpovedané
1. dec 2022

Dobrý deň,

jedno z mojich predčasne narodených dvojičiek absolvovalo neurologické vyšetrenie. Je to dieťa narodené v 29. týždni tehotenstva. Momentálne má bio 7 mesiacov a 4,5 korigo. Pretáča sa, smeje, pekne napreduje.

Záver vyšetrenia bol nasledovný: Komorový systém symetrický, šírka komôr v oblasti frontálnych rohov 5 mm bilat - vpravo asymetrický rozšírená postranná komora frontálne, plexus choroideus postranných komôr symetrický, BG bilat primeranej echogenity, gyrifikácia mozgu symetrická, bez zmeny echogenity parenchýmu mozgu. Subarachnodiálne priestory hrúbky 1,7 mm I. dx, 1,9 mm I. sin. Záver: bez zmeny echogenity, bez známok hydrocefalu.

Lekár nás vystrašil, že to môže byť cysta a môže mať ťažkú formu epilepsie.

Mohli by ste mi vysvetliť tento nález?

Je to vážne?

Môže mať dieťa následky ako hydrocefalus, epilepsiu či DMO?

Na základe čoho usúdil lekár, že sa jedná o cystu?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem Vám povedať. Jediná atypická vec je rozšírenie komory vpravo. Neviem sa k tomu vôbec vyjadriť.

Hydrocefalus nemá. Epilepsia s cystou nejakou extra nesúvisí. Môžu ju mať deti, ktoré majú bežný sono nález mozgu, ale aj tie, ktoré majú isté abnormality. To ukáže vždy iba čas.

DMO je ochorenie, ktoré sa poväčšine rozvinie v prvom roku, keď dieťa psychomotoricky nenapreduje (neotáča sa, nejde do šikného sedu, neskôr nesedí, nelozí, nestavia sa...).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas