Je nutné hneď vybrať nosné mandle?

Zodpovedané
10. apr 2019

Dobrý deň,

môj syn chodí prvý rok chodí do škôlky a v poslednom období býva doma s nádchou a kašľom. Aj keď ide do škôlky zdravý, vždy si niečo prinesie. Naposledy nás pani doktorka poslala na ORL. Tam synovi pozreli do nosa a ucha a hneď nás poslali na vybratie nosnej mandle. Iné vyšetrenia nerobili. Syn nedýcha cez ústa, ale normálne nosom. Chrápe aj to nie vždy, keď je chorý a zatekaju mu hlieny.

Nie sú potrebné ešte nejaké vyšetrenia alebo preliečenie?

Je nutné hneď radikálne vybratie mandlí?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží to od nálezu ORL - niekedy lekári indikujú k operácii hneď (keď je mandľa veľmi veľká a spôsobuje časté infekcie horných dýchacích ciest a ušiek). Niekedy prechodne skúšajú antihistaminiká - Aerius a podľa efektu sa potom riadia ďalej.

Čo sa týka iných vyšetrení - pri takom jednoznačnom ORL náleze zrejme nie sú potrebné. Z krvi by sme sa nič špeciálne momentálne nedozvedeli (ak pôjdete na operáciu, krv Vám predtým však určite brať budú na zhodnotenie, či je syn schopný operácie).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas