Je pravda, že očkovanie proti ovčím kiahňam oddiali chorobu do dospelosti?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

v našom okolí je v poslednej dobe veľa prípadov ovčích kiahni s horším priebehom. Spýtala som sa pediatričky na očkovanie a odpovedala mi, že je to bežná choroba a lepšie je ju prekonať. A každá mamina, čo mali poslednú dobu kiahne mi povedala, že už by radšej dala očkovať.

Je pravda, že očkovanie oddiali chorobu do dospelosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

trošku sa rozpíšem. Na túto tému totižto odpisujem častejšie a mám to tak ucelene predpripravené: Ja sama očkovanie absolútne odporúčam a dala som očkovať aj syna a všetkých detských rodinných príslušníkov.

Je to z viacerých dôvodov:

1. Dieťa ochorenie väčšinou prekoná v detstve, čo je "dobré" z toho hľadiska, že ak ho neprekoná v detstve, tak priebeh v dospelosti je oveľa ťažší. U tehotnej ženy môže spôsobiť potrat, postihnutie alebo vážne ochorenie až smrť novorodenca. Avšak! Nie každé dieťa ho prekoná "ľahko". Okrem závažných komplikácií, ktoré však našťastie 🙏 nie sú také časté. Je veľmi časté, že dieťa po prekonaní ovčích kiahni má výrazné oslabenú imunitu a nadnesene sa na neho nalepí každý vírus, čo sa o neho obtrie.

2. Vírus po prekonaní zostáva v našom tele do konca života. Určite ste už počuli o pásovom opare/herpes zoster. Je to veľmi bolestivé ochorenie, ktoré má často niekoľko mesačné následky v zmysle bolestí. Toto ochorenie dostane iba jedinec, ktorý prekoná ovčie kiahne. Nie ten, ktorý je očkovaný. Väčšinou postihne človeka pri znížení imunity, v starobe. Onkologickí pacienti na "obyčajný" pásový opar a jeho komplikácie zomierajú.

3. Dieťa po nakazení je nutné izolovať, často aj na 21 dní. A to na 1 strane je ekonomicky nevýhodné pre rodiča, ktorý musí brať OČR, ale aj pre dieťa, ktoré tento čas nestrávi v škole, s kamarátmi, v prírode, pri športe, ale musí byť doma, zavreté, pretože je infekčné. Často sa má pri tomto ochorení zle a je nešťastné.

Po prekonaní ochorenia sa vytvoria naň protilátky na celý život (k opätovnej infekcii by teda nemalo prísť). Niekedy sa stane, že napriek „celoživotnej imunite“ prekonáte ochorenie 2x. Veľmi často je to práve kvôli tomu, že bolo ochorenie v detstve chybne diagnostikované – napríklad, ak na tele je iba zopár vyrážok a je to vyhodnotené ako slabšie prebiehajúce ovčie kiahne, pritom ide o niečo úplne iné.

Preto za mňa je účinnejšia prevencia - očkovanie: Očkuje sa vakcínou obsahujúcou oslabený vírus ovčích kiahní. Najviac dát o účinnosti očkovania pochádza z USA, kde sa očkuje od roku 1995 (napr aj v Nemecku sú deti očkované od roku 2006 v rámci očkovacieho kalendára).

Klinická účinnosť vakcíny (ochrana pred ochorením) po 2 dávkach vakcíny sa udáva okolo 90%, avšak klinická účinnosť proti závažným formám ochorenia je viac ako 98%. Zatiaľ nie je odporúčané ďalšie preočkovanie po určitom časovom odstupe po kompletnej dvojdávkovej schéme. Ak aj po očkovaní došlo k výskytu prirodzenej infekcie kiahní (účinnosť očkovania je 90%), tak klinický priebeh ochorenia bol podstatne miernejší, s malým výsevom vyrážok.

Očkujú sa deti, ktoré vírus ovčích kiahní neprekonali. Vakcínu je možné podávať od 12. mesiaca života dieťaťa (výnimočne od 9. mesiaca). Ideálne pred nástupom do škôlky, kde je šanca nakaziť sa v kolektíve oveľa vyššia ako doma. Očkovať sa teda dá samostatnou Varivax vakcínou (druhý vpich do druhej ruky). , preočkovanie po minimálne 4 týždňoch.

Očkovanie nie je zatiaľ hradené z poistenia, ale ho platí rodič. Stojí 45E za vakcínu – 90E kompletné očkovanie.

Najčastejšie nežiadúce účinky po očkovaní: Bolesť v mieste vpichu, plač, výstup teploty a výsyp do 10 vyrážok podobných kiahňam.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas