Je štikútaníe po smiechu 8 ročného syna v poriadku?

Zodpovedané
30. júl 2019

Dobrý deň,

mám 8 ročného syna, ktorý má od narodenia problém so štikútaním.

Už keď som bola tehotná, často som cítila ako mi v brušku štikúta. Keď sa doma hráme, alebo jašíme, akonáhle sa začne trochu viac smiať, tak hneď štikúta.

Je to normálne, alebo to môže znamenať nejaký problém?

Upraví sa to vekom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

štikútanie môže signalizovať aj vážne ochorenia, avšak ak sa vyskytuje stále - chronicky, bez podráždenia n. phrenicus.

Dôvodom prečo Vás synček štikúta pri nádychu bude, že vtedy nesprávne dýcha, prípadne prehltne slinu pri čiastočom nádychu - dochádza k podráždeniu n. phrenicus (ktorý zásobuje bránicu) a k štikútavému zvuku.

Takéto štikútanie, ktoré samovoľne odznie a dá sa dať do súvisu s podráždením vyššie spomínaného n. phrenicus (často ho vyprovokuje aj hltavé jedenie , v brušku taktiež htlanie plodovej vody, vypitie veľa tekutín, prípadne niečoho veľmi štiplavého, alkoholického atď..) nesignalizuje žiaden medicínsky problém.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas