Je v poriadku, keď 9 mesačné dieťa sa neplazí a ani neštvornožkuje?

Zodpovedané
1. nov 2019

Dobrý deň,

naše 9 mesačné dieťa sa neplatí a ani neštvornožkuje. Naša pediatrička hovorí, že ešte má čas.

Synček je priemerne tak 4 hodiny denne na brušku na podložke. Točí sa okolo svojej osi, ale z miesta sa nepohne. Keď je hračka, ktorú chce ďalej, tak začne plakať a búchať nohami o zem. Prípadne robí lietadielko.

Je to v poriadku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie úplne súhlasím, ak dieťatko po 9. mesiaci nelezie, ja by som ho poslala na neurologické vyšetrenie.

Je pravda, že môže ísť iba o "opozdilosť" vo vývoji a pani doktorka Vás nechce "stresovať" vyšetrením u špecialistu. Ale už sa to považuje za negatívny miľník, môže byť mierny hypotonický, mať oslabené svalstvo a tam by bolo dobré rehabilitovať, takže ja by som postupovala asi tak..

Nakoľko vidím, že v strese ste aj tak (resp. máte sama pochybnosti), tak ja by som neurológa navštívila.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas