Je v poriadku, keď má štvormesačná dcérka 6x za deň stolicu?

Zodpovedané
16. mar 2022

Dobrý deň,

štvormesačná dcérka je na umelom mlieku (Sunar AR). Stolicu má aj 6x za deň. Nie je vodová, i keď je taká redšia. Farba je klasicky horčicová. Priberá pomalšie, papať jej chutí, no aj kvôli refluxu a častému zvracaniu môže byť to pomalé priberanie. Momentálne má 4 400 g.

Je v poriadku, ak má tak častú stolicu?

Viem, že pri materskom mlieku je to normálne, no pri umelom je skôr opačný problém.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ dieťatko priberá, je spokojné, tak ani takáto frekvencia stolíc pri umelom mliečku nie je problémom.

Vaša dcérka však bohužiaľ nepriberá ako by mala. Je nutné to riešiť s doktorkou. Určite je potrebné dieťatko lepšie vyšetriť a zistiť dôvod neprospievania. Napríklad ak vracia, má časté stolice a nepriberá - aj to môže byť príznak alergie na bielkovinu kravského mlieka. Treba všetko vyhodnotiť pod lekárskym dohľadom a vyšetrením dcérky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas