Koľko dní po očkovaní proti kiahňam sa bežne objavujú prípadné reakcie na vakcínu?

Zodpovedané
13. aug 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom očkovania proti kiahňam.

Koľko dní po očkovaní sa bežne objavujú prípadné reakcie na vakcínu?

Ak by sa ako reakcia vyhodili vyrážky, do koľkých dní by mali zmiznúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v rámci nežiadúcich účinkov máva všeobecne 20 – 25 % očkovaných začervenanie a bolestivosť, opuch v mieste vpichu – skoro po očkovaní.

Asi u 5 % očkovaných sa vytvorí ojedinelá vyrážka podobná ovčím kiahňam. Býva to 5 – 26 dní po očkovaní (Red Book 2012).

Zmiznúť zvyknú do pár dní/ týždňa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas