Koľko tekutín má vypiť 9 mesačné dieťa?

Zodpovedané
24. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pitného režimu 9 mesačného dieťaťa. Dcérka má 9 mesiacov a váži 11 kg.

Koľko tekutín by mala za deň vypiť?

Posledné dva týždne pije málo. Za celý deň vypije maximálne 500 ml a aj to väčšinou v noci. Doteraz pila iba umelé mlieko, nedojčím ju.

Vodu nám pediater prvých 6 mesiacov neodporúčal, tak som jej ju ani neponúkala. Ako je väčšia, tak úplne vodu odmieta. Odmieta aj čas, ovocné šťavy. Chce iba mlieko a aj toho vypije málo.

Je to v poriadku?

S príkrmami problém nemá.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporúčanie pediatra je v poriadku, prvých 6 mesiacov vodu netreba. Viete, ono u dojčiat je jedna vec čo sa odporúča a druhá vec je prax.

Je mi jasné že máloktoré dojča dosiahne odporúčané množstvá tekutín, ktoré sú v tomto prípade 100 ml na kilo hmotnosti, čiže mala by vypiť niečo vyše litra denne. A ak aj dosiahne, určite nie zo dňa na deň.

Treba samozrejme vodu ponúkať, na bežné pitie je najvhodnejšia (určite nie mliečko - to je brané ako mliečna dávka stravy), ale ste na ceste učenia piť sa, takže si nezúfajte.

Dôležité je, že dcérka močí, je hravá, nemá známky dehydratácie a naučíte sa aj poriadne piť, len ako pri všetkom chce to dávku trpezlivosti, učenia, vytrvalosti a času.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas