Má moja 18-mesačná dcéra počiatočné prejavy súvisiace s autizmom?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

moja 18-mesačná dcéra skoro nerozpráva. Keď chcem, aby po mne zopakovala slová, tak sa hnevá. Nechce povedať mama, tato, bába, nič, čo od nej chcem. Povie len sama, keď chce, slovíčka ako mňam, havo, mňau, brm, papa. Inak nič viac. Pokiaľ jej niečo prikážem povedať, zlostí sa a točí sa okolo svojej osi. Neviem, či je to pre ňu niečo ako tanec, keďže má rada pesničky. Robí to už asi 2 mesiace.

Na iné detičky reaguje pekne, rovnako aj na iných ľudí. Vnímam však na nej aj to, že začína robiť napriek, vyhľadáva, čo zlé by mohla urobiť.

Nemôžu to byť nejaké počiatočné prejavy súvisiace s autizmom?

Ďakujem

Dobrý deň,

oneskorený vývoj reči, návaly zlosti môžu byť prítmné aj o neurotypických detí, ale v kontexte aj iných orejavov môžu byť prejavmi autizmu.

Urbote si tento skríningový dotazník o autizme. Ten Vás nasmeruje,či treba stav ďalej riešiť so zameraním sa na poruchy autistického spektra
https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas