Mám dať dieťaťu urobiť výter?

Zodpovedané
26. okt 2021

Dobrý deň,

v triede v škôlke majú zlatého stafylokoka Z 30 deti je tam teraz len 8. My sme už druhý týždeň. Nevedeli sme, že v škôlke je zlatý stafylokok. Až teraz nám to povedali. My sme mali žltý hlien hustý v nose, v hrdle a kašeľ. Plus nádcha a teplota 39°C. Synček vybral. ATB sirup. Vraj Cedrox je aj na zlatého stafylokoka, to povedala naša pediatrička.. A že ho isto má každé dieťa v škôlke.

Môžem dať urobiť výter, či ho ešte má?

Robí to pediater alebo ORL lekár?

Mám si aj ja ako matka dať urobiť výter?

Aká by bola liečba?

Ďakujem

Dobrý deň,

zlatý stafylokok je baktéria, ktorú má veľká časť populácie a nemusí spôsobovať žiadne problémy. Ak však spôsobí problémy (teploty, výtok z nosa, kašeľ), tak je nutné preliečenie antibiotikami, Cedrox sú antibiotiká, ktoré sú určené aj na neho.

Výter môže robiť aj pani doktorka obvodná, ale ak je synček nateraz zdravý nie je potrebný. Zlatého stafylokoka totižto môže mať v nošteku aj zdravá populácia. Synček sa nemusí sa preto izolovať z kolektívu, ani preliečovať. Iba výter. Vždy sa lieči klinika, nie výter.

Vy si výter robiť taktiež nemusíte, ak nemáte prejavy ochorenia, liečba by bola rovnaká aj u Vás, ak by ste mali prejavy ochorenia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas