Mesačnú dcérku boli bruško. Mám jej zmeniť umelé mlieko?

Zodpovedané
23. dec 2020

Dobrý deň,

mám mesačnú dcérku a od 2. týždňa je na umelom mlieku Beba Optipro 1. Pred každým kŕmením jej dávam sirup Balonix na koliku a večer pred kŕmením Biogaiu.

Mám pocit, že jej to nepomáha. Plače, krčí a kope s nožičkami a je nervózna a večer sa často budí s plačom. Občas poprdkáva, ale myslím si, že málo kaká. Kaká tak 1x do dňa sama a na ďalší deň nič. Keď jej nepomôžem teplomerom, tak sa nevykaká.

Bojím sa, že má niečo s konečníkom, pretože tlači a nie a nie vykakať sa. Potom plače (a pritom nemá tvrdú stolicu ale riedku žltú).

O aký problém ide?

Mám jej zmeniť mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

mliečko nemeňte. Kakanie každé 2 dni je v poriadku, nepomáhajte jej teplomerom, ona vie kakať sama, nemusí kakať každý deň.

Dcérka má koliku, je to stav spôsobený nevyzretím tráviaceho traktu, pre bábätka pomerne bežný. Dávate Balonix + probiotiká, k tomu jej treba denne aj 5 x po 5 minút masírovať bruško v smere hodinových ručičiek od pupčeka zväčšujúc sa krúžky teplými rukami v teplej miestnosti.

Keď sa budí s plačom, treba ju nosiť, spievať jej, veľmi dobrý je aj kontakt koža na kožu ale to asi skôr cez deň. Dobre je dávať ju cez deň na bruško pod dozorom, aby sa vyprdkala a vygrgala. Samozrejme po každom kŕmení dobre dať odgrgnúť.

Koliky sú veľmi nepríjemné a stresujúce pre rodičov, keď detičky plačkajú. Ale čo je dobré, väčšinou po 3. - 4. mesiaci odznejú (ako dozreje tráviaci trakt) a na bábätkách nezanechávajú žiadne následky.

Treba sa milá mamička, poriadne obrniť, aby nezanechali náhodou následky na Vás, lebo pohľad na revúce dieťatko nie je nič príjemné.

Ale ako som písala, nezanechá to na nej žiadne trvalé následky.

Máte krásny darček pod stromček, gratulujem Vám.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas