Mohli baktérie z dýchacích ciest putovať do močových ciest a spôsobiť zápal?

Zodpovedané
6. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prenosu infekcií medzi dvomi osobami.

Mám 3,5 ročnú dcérku, u ktorej mám podozrenie na zníženú imunitu. Od 1.9. do 30.11. bola 4x chorá. V decembri preventívne nešla do škôlky.

25.12., 27.12.,29.12.a 30.12. bola v styku s babkou, ktorej 20.12. skončila karanténa s Covidom. Liečila sa aj po karanténe naďalej antibiotikami. Je možné, že o ukončení liečby aj zaklamala, aby videla vnučku.

Dcéra začala od 27.12 kýchať. U tejto babky sa vždy hrá na parketách, nie na koberci. Nemá tam papučky. Vraj netreba, lebo je tam podlahové kúrenie. Babka často vetrá.

Chodievali sme aj von, oblečená bola vrstvovito podľa počasia.

Od 28.12. ju bolel mechúr. Držala si podbruško a čupla si. 29.12. to spomenula tiež. 30.12. a 31.12. už mala horúčku, hrdlo ju bolelo. Večer 31.12. zrazu horúčka klesla bez liekov. Otestovala som jej moč testovacími prúžkami a vyšla slabo krv v moči. Nasadila som aj Dmanozu. Moč som dala následne 3.1. na rozbor - vysledok negatívny.

Aj k dnešnému dňu dcéra sem tam zakýcha a v niektorých častiach dňa jej skočí teplota na cca 37,5 - 37,8°C. Meriame na čele, kontrolné meranie na mojom čele je vždy okolo 36,5°C.

Je možné, že u babky bola ešte infekčná nejaká tá baktéria, na ktorú užívala atb, z ktorej mohlo dcéru pár dní bolieť hrdlo?

Je možné, že keď sa zároveň vetrá, tak dieťa prechladne na mechúr aj na podlahovom kúrení?

Myslím si, že po tých všetkých chorobách má dcéra zníženú imunitu.

Je možné, aby baktérie z dýchacích ciest putovali do močových ciest a aj tam spôsobili zápal?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je možné, aby vznikla akákoľvek infekcia iba z chladu. Vždy musí byť prítomný patogén - vírus či baktéria, ktorá sa však ľahšie "ušídli" na sliznici, ktorá je oslabená chladom.

Patogén z dýchacích ciest nemôže prejsť do ciest močových.

Je možné, že bolesti hrdla boli spôsobené akýmkoľvek patogénom, nakoľko odzneli same a nespôsobovali vysoké horúčky- Išlo pravdepodobne o vírus (tie sa neliečia antibiotikami).

Rozumné vetranie je výborná forma prevencie pred ochoreniami. Zároveň sa mme osobne páči, že dcérka nenosí všade papučky - výborné na vývoj chodidla ale aj imunity (preobliekanie a prekurovanie priestorov nie je na imunitu vhodné).

U predškolákov je až 8 virusovych infekcii ročne bežných a nepovažuje sa to za horšiu imunitu. Ak sa 100% nedoliečené dieťa dá do kolektívu. tal skoro vždy sa ochorenie zopakuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas