Môže matka rozhodovať o tom, či bude vakcína Prevenar a Hexa podaná naraz?

Zodpovedané
22. apr 2019

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, či ja ako matka dieťaťa môžem rozhodovať o tom, či môjmu dieťaťu bude naraz podaná očkovacia vakcína Prevenar a Hexa. Starší syn mal očkovanie rozdelené, pričom sa vakcíny striedali.

Pediatričke sa niečo nepozdávalo a pri mladšom zatiaľ delenie nespomínala. Ja som však bola spokojná, ako očkovanie prebehlo pri staršom. Nemal žiadne vedľajšie účinky. Asi len zvýšenú teplotu, aj to možno len 2-3x. Možno na to nemalo vplyv rozdelenie, ale prišlo mi to celkovo šetrnejšie pre detský organizmus.

Môže matka rozhodovať o tom, či bude vakcína Prevenar a Hexa podaná naraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je problém očkovať aj oddelene ako ste to robili pri prvom synčekovi. Ak ako matka odmietnete očkovanie v jeden deň, očkovať sa tak nebude. Najdôležitejšie je, aby syn bol očkovaný.

Podanie v jeden deň Prevenar + Hexa ušetrí synovi stres z opakovaných návštev lekára kvôli očkovaniu a dvojnásobný stres z pichania. Imunita pri súbežnom podaní je podľa viacerých slovenských odborníkov na očkovanie dokonca vyššia ako pri samostatnej dávke.

Rozhodnutie je však aj na Vás. Ak nebudete súhlasiť s podaním očkovacej látky naraz, myslím, že sa s Vašou pani doktorkou dohodnete na rozdelení bez problémov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas