Môže nekvalitný spánok uškodiť štvorročnému synovi po zdravotnej stránke?

Zodpovedané
3. aug 2019

Dobrý deň,

náš štvorročný synček má od narodenia problém so spánkom. Do troch mesiacov cez deň nespával vôbec. Potom som ho naučila zaspávať na prsníku. V noci sa budieval každých 45 minút. S manželom sme nikdy nespali dlhšie ako 3 hodiny.

Posledné tri mesiace riešime to, že synček odmieta na obed spávať. Predtým 1,5 hodiny behal po ihrisku, takže unavený je. Skúšala som ho hladkať, spievať mu, ležím s ním v posteli, prečítam mu knižku. Sám v izbe ostávať nechce.

Na obed spí jedine vtedy, keď je doma manžel. Ten ho ponosí na rukách a zaspí. Položí ho rovno do postieľky a tam spí aj dve hodiny. Potom je čulý a v dobrej nálade. 18.30 ho kúpeme, 19.00 večera, 19.30 umýva zúbky a o 20tej zhasíname svetlo.

Keď cez deň nespí, tak už o 15tej zíva, trucuje a je hyperaktívny. Zaspí medzi 18. - 19. tou, potom medzi polnocou a treťou príde za nami. Napije sa, zje suchý lievanec a spí do 5.30 s nami.

Ako ho máme naučiť poriadne spať?

Môže mu takýto nekvalitný spánok uškodiť po zdravotnej stránke?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Váš synček je spokojné dieťa, plné energie, nemajte strach!

Niektoré deti sú horší spáči, niektoré lepší.

Pri problémoch s nespavosťou niekedy deti odosielame na psychiatrické vyšetrenie a niekedy sa krátkodobo nastavia na liečbu spánku. Ttú ordinuje práve špecialista psychiater, nemôžeme my pediatri.

Nakoľko Vás problém trápi, bola by fajn minimálne konzultácia s detským psychiatrom a uvidíte.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas