Môže obdobie po prekonaní Covid-19 a bolesti z rastu zubov u deti vyvolávať atopický ekzém?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

naša dvojročná dcéra má pokožku náchylnú na atopický ekzém. Pred rokom (marec 2021) prišli prvé problémy s atopickým ekzémom. Ekzému sa nám cca do mesiaca podarilo zbaviť. Teraz po roku znova počas marca 2022 prišli kožné problémy. Na koži síce už nemá také ložiská ekzému, ale dcéra sa začala neskutočne škriabať po celom tele až do krvavých rán.

Kožu pravidelne premasťujeme Biodermou + proti svrbeniu dávame Fenistil kvapky. Účinok zatiaľ iba mierny. Čo sme si však uvedomili je, že pred rokom a aj teraz kožným problémom predchádzala dcérina nákaza Covidom-19 (obidva razí sa nakazila Covid-19 cca mesiac pred kožnými problémami) a zároveň pred rokom tak aj teraz vyrastajú dcére nové zuby, ktoré občas bolia.

Mohlo by obdobie po prekonaní Covid-19 + bolesti z rastu zubov u deti vyvolávať atopický ekzém?

Doma máme Bioptron biolampu, ktorú výrobca odporúča na problémy pri ekzéme. Nám však kožná doktorka povedala, že ona na ekzém biolampu neodporúča.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

na atopický ekzém vplýva veľa faktorov. Jedným z nich sú aj stresory vo forme ochorení, takže môže byť príčina aj toto. Avšak to, že je zhoršenie v tomto období môže súvisieť aj napríklad s jarou. Nemá dcérka aj prejavy alergie ako senná nádcha?

Čo sa týka lampy, k tomuto sa z môjho pohľadu neviem vyjadriť a rešpektovala by som odporučenie kolegyne - kožnej doktorky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas