Môžem uprednostniť očkovanie proti kiahňam a MMR doočkovať neskôr?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom očkovania proti kiahnam. Mám tri deti - dcérka má 4 roky a dvojičky majú 19 mesiacov. Už dávno som ich všetkých troch chcela dať očkovať proti kiahnam, ale kvôli opakovaným chorobám sa to nedalo.

Dcérka nastúpila v septembri do škôlky a odvtedy je vkuse chorá. Práve preto sme až doteraz odkladali aj posledné povinné očkovanie dvojičiek MMR. Minuly týždeň nám zo škôlky oznámili, že sa tam vyskytli kiahne. Dcérka bola vtedy v škôlke len jeden deň. Zatial nevidím žiadne príznaky.

V prípade, že má už vírus v sebe, môže ju ešte očkovanie “zachrániť” od vypuknutia choroby?

Dcérka akurát prekonala ďalšiu chorobu (len kašeľ a sople, jednu noc mala aj zvýšenú teplotu), choroba už odoznieva.

Kedy najbližšie by som ju mohla očkovať proti kiahňam?

Bude to mať význam vzhľadom na vypuknutie vírusu v škôlke?

Ako to môžem čo najefektívnejšie urobiť s dvojičkami?

Viem, že je aj kombinovaná vakcína proti kiahnam spojená s MMR, ale počula som že je dlhodobo vypredaná. A vrah sa môže aplikovať len do 18 mesiacov.

Môžem uprednostniť očkovanie proti kiahňam a MMR doočkovať až neskôr?

Môžem ich očkovať, aj keď je dcérka chorá, ale oni sa zatiaľ nenakazili?

Ďakujem

Dobrý deň,

staršiu nateraz je už neskoro na ochranu pred kiahňami. To je možné iba do 5 dní, ideálne 3 dní od kontaktu s kiahňami. Ak ochorenie neprepukne (2 týždne od kontaktu), tak ju môžete dať zaočkovať.

Môžete dvojičky dať zaočkovať zároveň MMR aj kiahne. Nie jednou vakcínou ale dvoma, pričom každá je do inej ručičky. Jedna je Priorix proti MMR a jedna je Varivax proti kiahňam s tým, že kiahne sa potom samostane doočkujú o mesiac. Očkoanie proti kiahňam by som neuprednostňovala pred MMR.

No a pokiaľ by dcérka kiahne dostala, tak očkovať ich môžete do 5 dní od vypuknutia kiahni u nej. To minimalizuje šancu, že kiahne dostanú.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas